Підвисоцька територіальна громада
Кіровоградська область, Голованівський район

Лептоспіроз — небезпечна гостра інфекційна хвороба

Дата: 02.05.2024 08:23
Кількість переглядів: 130

Фото без опису

Лептоспіроз — небезпечна гостра інфекційна хвороба

Лептоспіроз — це небезпечна гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, яка протікає важко: з лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням внутрішніх органів, та часто призводить до смерті.

 

Захворювання викликається мікроорганізмами з роду Leptospirа, які у природних водоймах можуть зберігати життєздатність 2-4 тижні, у вологому ґрунті — 3-9 міс., на харчових продуктах — від кількох годин до 30 діб.

Резервуаром лептоспір у природі є багато видів диких і домашніх тварин. Це найчастіше гризуни з ряду мишоподібних: пацюк (сірий, чорний), миша (хатня, польова, лісова тощо), полівки (звичайна, гуртова та ін.), щури (водяна полівка, ондатра, строкатка степова). Велике поширення лептоспір відзначають серед свійських ссавців (велика та дрібна рогата худоба, свині, собаки та ін.) і промислових тварин (лисиці, вовки, дикий кабан тощо).

Механізм передачі збудника контактний, шляхи передачі — водний, аліментарний, рановий. Зараження відбувається при вживанні зараженої води та харчових продуктів, під час купання, риболовлі, занять водним спортом у забруднених збудниками водоймах, при догляді за хворими тваринами, випадковому потраплянні сечі хворої тварини на пошкоджену шкіру людини. Особливо часті випадки в період весняних і осінніх сільськогосподарських робіт. Для проникнення лептоспір достатньо найменших порушень цілісності шкіри. Зараження від хворої людини практично не спостерігається, хоча вона також виділяє лептоспіри з сечею.

З моменту зараження до початку захворювання проходить від 6 до 20 днів (найчастіше 6-14). Захворювання у більшості випадків починається гостро з підвищення температури тіла до 39-40 С, хворі скаржаться на сильний головний біль, слабкість, біль в м‘язах, особливо литкових.

http://www.dolc.dp.ua/wpress/wp-content/uploads/2023/11/%D0%9C%D1%96%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%96-%D0%B4%D0%BD%D1%96-3-2-1008x1024.png

 

Успіх лікування залежить від своєчасного звернення хворих за медичною допомогою та ранньої діагностики. Хвороба може ускладнюватися порушеннями з боку нирок і печінки, геморагічним синдромом, міокардитом, набряком мозку, пневмонією тощо. Важкий перебіг захворювання часто закінчується смертю хворих, а тому не варто ставити самому собі діагноз та займатися самолікуванням. У випадку появи перших симптомів захворювання слід негайно звертайтеся за медичною допомогою!

Яких профілактичних заходів необхідно додержуватися?

  • Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається в закритих стоячих водоймищах, особливо мілководних. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та ковтанні води.
  • Бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцях.
  • При виконанні польових робіт, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни — вдягати гумові чоботи, рукавички.
  • Забороняється вживати в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, пити воду з відкритих водоймищ.

Як проводиться лабораторна діагностика лептоспірозу?

 

Діагностика проводиться шляхом виявлення антитіл проти лептоспір в крові за допомогою високочутливої специфічної реакції мікроаглютинації. Антитіла при лептоспірозі з’являються пізно, досягають максимуму на 3-му тижні і пізніше. З метою ранньої діагностики рекомендується дослідження парних сироваток крові — взяту в перші дні захворювання і через 5 днів.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь