ПІСЛЯ ВВЕДЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ ЗБІЛЬШИЛАСЬ КІЛЬКІСТЬ ВИПАДКІВ БОТУЛІЗМУ
ПІСЛЯ ВВЕДЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ ЗБІЛЬШИЛАСЬ КІЛЬКІСТЬ ВИПАДКІВ БОТУЛІЗМУ
З початку 2022 року працівники Держпродспоживслужби України взяли участь у розслідуванні 43 випадків ботулізму з 46 постраждалими, з них 2 хворих померло. Зокрема 39 випадків захворювання з 41 постраждалим зареєстрували вже після введення воєнного стану.
Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, вони були пов’язані із вживанням м’ясного паштету домашнього виготовлення та риби, придбаної в місці стихійної торгівлі.
На Кіровоградщині з початку року зареєстровано один лабораторно підтверджений випадок ботулізму з двома потерпілими в м. Новомиргород Новоукраїнського району. Захворювання двох чоловіків 54 та 26 років було пов’язане із вживанням консервованого рибного паштету домашнього приготування.
Епідемічна ситуація щодо захворюваності на ботулізм в Україні значно ускладнилася в червні цього року. Тоді лише за місяць зафіксували 20 випадків ботулізму (майже стільки, скільки за 5 місяців поточного року). Усі ці випадки пов’язані з вживанням продуктів домашнього приготування (м’ясні, овочеві, рибні консерви, в’ялена риба), а також риба, придбана в місцях стихійної торгівлі, та промислового виробництва. Споживання харчових продуктів домашнього виробництва та невідомого походження у теплий період року підвищує ризик захворювання на ботулізм, оскільки відсутні гарантії дотримання технологічних процесів (режимів) продукції та відповідальності осіб, які цей продукт виготовляли.
Наразі теплий період та літній сезон спонукають громадян до придбання рибної, м'ясної продукції у в'яленому, соленому та копченому вигляді. Однак саме така продукція потенційно є першочерговою причиною виникнення ботулізму.
Нагадаємо, що ботулізм - це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м'яса, риби, рідше - овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.
Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:
- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
- м'ясних та грибних консервів;
- консервів домашнього виробництва;
- якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
- якщо сумніваєтесь у якості продуктів.
Перші симптоми захворювання на ботулізм найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.
Симптоми ботулізму:
- порушення близького зору - ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
- сильно виражена сухість у роті;
- важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
- запаморочення;
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
- ураження м’язів шиї та кінцівок.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.
За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.